МИЛИОНИ ЗА МОНИТОРИНГ КВАЛИТЕТА ВАЗДУХА – И НИШТА...

Објављено: 25.06.2026.

        

На последњој седници СО Апатин, уз остало, одборници су усвојили и Извештај о утрошеним средствима из Буџетског фонда за заштиту животне средине у прошлој години. Од планираних средстава од 31 милион динара утрошено је 18,6 милиона.

За пројекат смањења загађења ваздуха из индивидуалних извора загађивања, исплаћено је 5 милиона динара и то привредним друштвима ПЕТРОВИЋ ПЛУС АПАТИН 3,14 милиона, РАДИЈАТОР ЗР И СТР АПАТИН 1,85 милиона динара. 

За санирање дивљих депонија у Апатину, Свилојеву и Сонти утрошено је 10,7 милиона динара и то ЈКП „Наш дом“ 200 хиљада, YOU ТРАНСПОРТ Свилојево 205 хиљада, ФИД ТИМ СВИЛОЈЕВО ДАВИД НАЂ ПР 3,5 милиона динара, ДЕМ REMIX ДОО СОМБОР 1,2 милиона, ЗОРАН МУЗЕВИЋ ПР АУТОПРЕВОЗНИК СОМБОР 3,55 милиона динара ГАГА-КОП СОМБОР 1,78 милиона динара.

За мониторинг квалитета амбијенталног ваздуха утрошено је 1,23 милиона на основу потписаног уговора између општине Апатин и Института заштите на раду Нови Сад. За мониторинг отпадних вода (испитивање отпадних вода са испуста отпадних вода из домаћниства) утрошено је 102 хиљаде динара, за мониторинг површинских вода на локацијама Вагони, Плава ружа, Пчела, Канад ДТД код преводнице и на Дунаву 30 м од испуста отпадних вода из градске канализације утрошено је 80 хиљада динара. 

За финансирање удружења грађана (по расписаним конкурсима) издвојено је 1,53 милиона динара.  

Одборници су усвојили и Предлог програма коришћења средстава буџетског фонда за заштиту животне средине за ову годину. Планирана су средства у износу од 26 милиона динара која ће бити утрошена по следећем плану: за мониторинг квалитета ваздуха 1,6 милиона, смањење загађења ваздуха из индивидуалних извора 7,5 милиона, уклањање дивљих депонија 9 милиона, суфинансирање трошкова финансирања регионалне депоније 1 милион, мониторинг отпадних вода 100 хиљада, мониторинг површинских вода 100 хилајда динара и финансирање удружења грађана 2,3 милиона динара.

Досадашња мерења квалитета ваздуха показала су да је увек у границама нормалног. Веровали или не...

Ј.М.