АПАТИНСКИ РОНИОЦИ ОБЕЛЕЖИЛИ 40 ГОДИНА ПОСТОЈАЊА ДРУШТВА

Објављено: 09.07.2023.

     

Уз пригодну свечаност у великој сали Дома културе, у присуству чланова, сарадника и пријатеља, Друштво за подводне активности (ДПА) „Апатин“ обележило је синоћ значајан јубилеј, 40 година постојања. 

О историјату, развоју и ономе шта је и где данас, говорио је Милорад Бујић, дугогодишњи председник овог Друштва.

-Друштво је формирано 1983. године као ронилачки клуб, а иницијатори су били Милан Бубуљ, Петар Руњајић, Драгомир Обрадовић и Андраш Ковач и још неколико младића који су војни рок служили у морнарици, као рониоци и тек се вратили са одслужења. Први председник је био Гојко Десница, а клуб је добио име „Борис Кидрич“ по главном спонзору, апатинском Бродоградилиштву које се тада тако звало, подсетио је Бујић. 

Као најважније активности током ових четири деције издвојио је масовну школу роњења у одмаралишту на Силби, велики број интервенција на Дунаву и другим местима за потребе апатинских предузећа, активно учешће у јединицама цивилне заштите током ратних дешавања, одласци на стажна роњења у Црну Гору, полагања за више категорије, стално усавршавање, посебно за роњење у мутним водама Дунава, при брзим речним струјама, у зимским условима и при нултој видљивости...  

-Током ове четири деценије, наше активности састојале су се и од нимало пријатних интервенција које су подразумевале јаку психичку и физичку припремљеност и снагу наших чланова. На територији наше општине, али и на другим локацијама широм Војводине пронашли смо укупно 14 утопљеника. Учествовали смо, 2005. године, у проналажењу тела страдалих у саобраћајној несрећи на Жабаљском мосту на Тиси, када се аутобус сурвао у реку и том приликом је погинуло 12 особа, од којих смо пронашли петоро, док је седам тела страдалих и даље остало заробљено у мутним водама Тисе. Учествовали смо и у санирању насипа код Бачког Моноштора и у Апатину чиме је спречено изливање Дунава, потом у евакуацији угроженог становништва Обреновца након поплава, али и Чачку и Лучанима, нагласио је Бујић и додао да је кроз клуб прошло преко 80 ронилаца, да их је данас активних око 20 и да имају трајни задат за обуче што више младих.

Јубилеј је била и прилика да се Друштво захвали онима који су део свог живота, време и рад уткали у његов развој или му помагали као спонзори и сарадници. Захвалнице су уручене Друштву за подводне активности Сомбор, Клубу за подводне активности Суботица, Вулкан протектору доо Апатин, Општини Апатин, ЈП „Дунавска обала“, Драгану Јосићу и Љубомиру Кошићу, као и онима који су у Друштву од првог дана: постхумно др Младену Басти (награду је примио његов син Борис), Милану Бубуљу, Душану Бањцу и Милораду Бујићу.

Минутом ћутања одана је пошта преминулим члановима др Младену Басти, Ласлу Касашу, Аци Љубеновићу, Тибору Шинковићу, Чедомиру Рецеку и Драгомиру Обрадовићу.

На крају свечаности приказана су два кратка филма са Фестивала подводног филма.

Ј.М.